12 سوال مصاحبه ای ارزشمند و چگونگی پاسخ دادن به آن ها

شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ تعداد بازدید 26170

مصاحبه های کاری مخرب اعصاب هستند حتی اگر شما سالیان سال تجربه کاری داشته باشید هنوز این قضیه شما را اذیت می کند 

اما اگر شما اولین مصاحبه کاری را در اولین شغلی که به شما محول می شود را را خواهید داشت با خواندن این مقاله اجازه ندهید عصبی شدن مصاحبه شما را تحت الشعاع قراردهد

12 سوال مصاحبه ای ارزشمند و چگونگی پاسخ دادن به آن ها

مصاحبه های کاری مخرب اعصاب هستند حتی اگر شما سالیان سال تجربه کاری داشته باشید هنوز این قضیه شما را اذیت می کند 

اما اگر شما اولین مصاحبه کاری را در اولین شغلی که به شما محول می شود را را خواهید داشت با خواندن این مقاله اجازه ندهید عصبی شدن مصاحبه شما را تحت الشعاع قراردهد 

خبر خوب این است که اگر شما یک حرف اشتباه بزنید دنیا به آخر نرسیده است اما این به این معنا نیست که شما نباید آمادگی لازم را برای رفتن به اولین مصاحبه تان نداشته باشید.

شما میدانید که چه جملاتی نباید بکار ببرید اما چگونه به سوالاتی که در طول مصاحبه از شما پرسیده می شود پاسخ خواهید داد و ما راه را با 12 سوال که ممکن است طی مصاحبه از شما پرسیده شود به شما نشان خواهیم داد

1-آیا شما به کارکردن به عنوان عضوی از یک تیم علاقمند هستید یا ترجیح میدهید به تنهایی کار کنید؟

این سوال یک ترفند است . اگر شما بگویید ترجیح می دهید که تنها کار کنید شما با تنهایی مواجه خواهید شد . اگر شما بگویید ترجیح می دهید بعنوان عضوی از یک تیم کار کنید شما یک فرد ناتوان در کارکردن روی کارهای مستقل در نظر گرفته خواهید شد بنا براین بهترین راه این است که در اینجا بگویید هردو حتی اگر احساس می کنید اینگونه نیست از اینکه در یک پروژه تقسیم کار صورت گیرد اظهار خرسندی کنید ولی همچنین اظهار کنید که علاقه دارید روی جنبه هایی از پروژه تنهایی کار کنید تا کار را سریع تر انجام دهید.

یک کارمند نمونه در اغلب شرکت ها ی تکنولوژی کسی است که می تواند با دیگران به خوبی کار کند در حالیکه قادر است پروژه ها را به تنهایی بدست گیرد 

2-بهترین بخش کار سابق / الان شما چیست؟

این بهترین وقت است که شما روی بخش هایی از کارتا ن تمرکز کنید که می خواهید در کار جدیدتان داشته باشید . اگر کار رویایی شما این است که  در طول کار با مشتری کار کنید و در خورده فروشی ها کار کرده اید می توانید بگویید شما ایجاد ارتباط با مشتری را دوست دارید . یا اینکه اگر موقعیت شغلی جدید شما شامل تعداد زیادی داده و گزارش سازمان یافته است شما می توانید در مورد اینکه چگونه به وظایف سازمان یافته در کار سابقتان علاقه داشتید صحبت کنید  ( حتی اگر آن ها داده های سازمان یافته نبوده اند)

3-نا امید کننده ترین بخش کار سابق / الان شما چیست؟

در اینجا نیز لازم نیست شما خیلی منفی باشید . بجای آن ، نگاهی به مسایل نا امید کننده از کار سابقان داشته باشید که در موقعیت شغلی شما در کمترین میزان ممکن است . آخرین چیزی که شما می توانید انجام دهید اعتراض درباره مسایلی است که در کار شما مسلما ظاهر نخواهند شد.

4-نقاط ضعف شما چیست ؟

در این قسمت هر حرفی می زنید لطفا جواب شما جمله من فوق العاده هستم یا هر چیز دیگری مرتبط با این جمله نباشد . یقینا ممکن است این قضیه درست باشد اما این پاسخ معمولا این طرز فکر را به دنبال خواهد داشت که اصلا واقعی نیست و خیلی مستحکم تر از ضعف داخلی است.

میتوانید این جمله را به جمله ی ( توجه کردن به جزئیات و بدست آوردن چیز ها به نحوه درست ) تغییر دهید که خیلی هم ضعف بزرگی نیست.

5-دقیقا تمایل دارید روی چه موضوع خاصی کار کنید؟

در اینجا علاوه بر داشتن اطلاعاتی از موقعیت شغلی خاص، داشتن  اطلاعاتی از شرکتی که در آن در حال مصاحبه هستید ضروری است

6- چرا کار سابق خود را رها کردید؟

مراقب این سوال باشید ، لازم نیست که دید منفی داشته باشید یا از آن شرکت ، رئیسش و یا همکارانتان بدگویی کنید . در عوض یک نکته مثبت را برای ترک شرکت سابقتان مطرح کنید . بجای گفتن جمله ( من خارج از حد تصورم خسته شده بودم )می توانید بگویید که بدنبال یک چالش جدید در کارتان هستید.

7-آیا نمونه کاری از کارتان دارید؟

خوشبختانه زمانی که شما برای یک شغل پذیرفته می شوید ، شما به آن مقام مرتبط شده اید . اما این مسئله بدین معنا نیست که مصاحبه سوالی از پروژه ها ی خاصی که شما روی آن کار کردید نمی پرسد . ممکن است آن ها نمونه کار مورد علاقه ی شما یا پرچالش ترین پروژه تان و یا فقط یک یا دو مثال کلی بخواهند . بنابراین یک لیست دستی از انواع مختلفی از پروژه هایی که روی آن کارکرده اید و به آن ها علاقه دارید تهیه کنید.

8-سه تا پنج سال آینده خود را چگونه ارزیابی می کنید؟

این سوال هم می تواند ترفند باشد . اگر شما هدف بلند مدتی دارید که با کاری که هم اکنون برای آن درخواست داده اید تداخل دارد نیازی به بیان آن نیست.

جمله ای که در اینجا می توانید بیان کنید این است که شما بدنبال کاری هستید که تامین کننده و پرچالش است و شما نسبت به آن احساس دارید.حال اگر شما یک ایده روشن از جایی که می خواهید باشید دارید و این همگام با کاری است که برای آن به مصاحبه رفته اید با تمام وجود آن برنامه را مطرح کنید .مصاحبه کننده ها می خواهند این را بشنوند که شما کاری را که برای آن درخواست داده اید دنبال می کنید.

9-تجربه کار با کدام زبان برنامه نویسی را دارید؟

اگر شما برای کار برنامه نویسی یا طراحی درخواست داده اید بدون شک در مورد اینکه با کدام زبان برنامه نویسی خاص آشنا هستید پرس و جو خواهید شد . اینکه نشان بدهید که در سطحی ادراکی با کد زنی آشنا هستید و قابلیت حل مشکل را دارید بسیار مهم است.

10-سولات بازی و ریاضی (برای آزمایش های قابلیت های حل مشکلات )

اگر شما در برنامه نویسی و کد زنی تازه کار هستید این سوال می تواند تهدید کننده باشد. معماها و بازی و ریاضی ها می توانند شما را در یک لوپ بیاندازد علی الخصوص اگر شما آمادگی نداشته باشید . اما کاری که نیاز است شما در این مورد انجام دهید این است که نشان دهید دچار فشار عصبی نشده اید و میتوانید بصورت منطقی به مشکلات بیاندیشید.

وقت گذاشتن برای آشنایی با معماهای رایجی که ممکن است از شما پرسیده شود یک راه خوب برای آماده سازی است.

اما چیزی که بیش از پاسخ درست اهمیت دارد قابلیت منطقی فکر کردن به مشکلات است 

در پایان این سوال ، در باره راه خود در حین حل مشکل صحبت کنید . هر سوالی که باعث روشن شدن سوالی که از شما پرسیده شده است بپرسید و سپس به مصاحبه کننده بگویید که چگونه آن را حل خواهید کرد . این معما برای این است که میزان خلاقیت شما را تست کند نه اینکه نشان دهد شما دقیقا از مهارت آنالیز و منطق چه می دانید.

11-چالش های برنامه نویسی

چالش های برنامه نویسی معمولا در مصاحبه دوم یا سوم مرسوم هستند تا اینکه در مصاحبه اولیه اما بهتر است شما در مصاحبه اول هم آمادگی داشته باشید. در برخی از موارد مصاحبه کننده روبروی شما یک Laptop قرار می دهد و به شما یک مشکل برای حل کردن می دهد ( در زمان محدود) این یک موقعیت دیگر است که در آن پاسخ درست از اهمیت بالای برخوردار نیست اینکه چگونه مشکل را می یابید و در جهت حل آن گام بر می دارید ارزشمند است بهترین راه این برای مواجهه با این چالش این است که شما قبل از مصاحبه با چند چالش برنامه نویسی آشنا شده باشید سایت هایی مثل   code wars در این زمینه به شما کمک خواهند نمود 

 

12-حقوق مورد انتظار چقدر است ؟

این سوال یکی از چالش برانگیز ترین سوالات برای پاسخ دهی است بخصوص که شما در یک زمینه تازه کار هستید ، در بیشتر موارد هرچند که شما دوست ندارید به این سوال پاسخ داهید و علاقه دارید که بجای آن خود مصاحبه کننده در مورد بودجه ی در نظر گرفته شده برای این موقعیت شغلی صحبت کند.

زمانیکه این سوال از شما پرسیده می شود میتوانید بجای اینکه یک رقم را اعلام نمایید ، مثلا بگویید من مطمئن هستم هر رقمی که شما برای این موقعیت در نظر گرفته اید عرف است یا اینکه من مطمئن هستم که ما می توانیم حقوقی منصفانه را بر اساس مسئولیتی که من بر گردن میگیرم در نظر بگیریم و از اینکه این جملات را بگویید نترسید زیرا کاری که شما برای آن درخواست داده اید بسیار متفاوت تر از کار سابق شما است و تعیین یک رنج قیمت برای شما دشوار خواهد بود.

حالا چیزی که مهم است این است که شما نرخ حقوق موقعیتی که برای آن درخواست داده اید را بدانید برای مثال اگر می دانید که نرخ حقوقی یک طراح سایت 3 میلیون است  و به شما 2 میلیون پیشنهاد میشود در این مورد شما با چالشی جدید روبرو خواهید بود البته ممکن است آن ها حقوق کمی پیشنهاد کنند ولی مزایای زیادی مانند (دورکاری ، بیمه سلامت و...) ارائه دهند .

هرچند که این امکان وجود دارد که اگر شما همان 3 میلیون را مطرح نمایید در مصاحبه پذیرفته نشوید در صورتیکه می توانستید با 2 میلیون رضایت از شغلتان را در همان شرکت تجربه کنید.